KEMET C0805C274K1RACAUTO
Part No.:
C0805C274K1RACAUTO
Description:
CAP CER 0805 0.27UF 100VDC X7R
Shipping
C0805C274K1RACAUTO Information
Series:
SMD Auto X7R
Capacitance:
0.27 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)