KEMET C0805C273G5JACTU
Part No.:
C0805C273G5JACTU
Description:
CAP CER 0.027UF 50V U2J 0805
Shipping
C0805C273G5JACTU Information
Series:
SMD Comm U2J
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)