KEMET C0805C273G4HACTU
Part No.:
C0805C273G4HACTU
Description:
CAP CER 0.027UF 16V X8R 0805
Shipping
C0805C273G4HACTU Information
Series:
SMD Comm X8R HT150C
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.047" (1.20mm)