KEMET C0805C225K4RAC7210
Part No.:
C0805C225K4RAC7210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805
Shipping
C0805C225K4RAC7210 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)