KEMET C0805C224M5VACTU
Part No.:
C0805C224M5VACTU
Description:
CAP CER 0805
Shipping
C0805C224M5VACTU Information
Series:
SMD Comm Y5V
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)