KEMET C0805C125M8PACTU
Part No.:
C0805C125M8PACTU
Description:
CAP CER 1.2UF 10V X5R 0805
Shipping
C0805C125M8PACTU Information
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)