KEMET C0805C104F4JACAUTO
Part No.:
C0805C104F4JACAUTO
Description:
CAP CER 0805 0.1F 16VDC U2J
Shipping
C0805C104F4JACAUTO Information
Series:
SMD Auto U2J
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)