KEMET C062C224K5R5CA
Part No.:
C062C224K5R5CA
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Shipping
C062C224K5R5CA Information
Series:
LDD Comm X7R
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)