KEMET C062C223J1G5CA
Part No.:
C062C223J1G5CA
Description:
CAP CER RAD MONO
Shipping
C062C223J1G5CA Information
Series:
LDD Comm C0G
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)