KEMET C0603Y562M9RACTU
Part No.:
C0603Y562M9RACTU
Description:
CAP CER 5600PF 6.3V X7R 0603
Shipping
C0603Y562M9RACTU Information
Series:
SMD Comm X7R FF
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)