KEMET C0603X302G4JACTU
Part No.:
C0603X302G4JACTU
Description:
CAP CER 3000PF 16V U2J 0603
Shipping
C0603X302G4JACTU Information
Series:
SMD Comm U2J Flex
Capacitance:
3000 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)