KEMET C0603X273K1RACAUTO
Part No.:
C0603X273K1RACAUTO
Description:
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0603
Shipping
C0603X273K1RACAUTO Information
Series:
SMD Auto X7R Flex
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)