KEMET C0603X222KCRACAUTO
Part No.:
C0603X222KCRACAUTO
Description:
CAP CER 2200PF 500V X7R 0603
Shipping
C0603X222KCRACAUTO Information
Series:
SMD Auto X7R HV Flex
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)