KEMET C0603X103K5RAC3123
Part No.:
C0603X103K5RAC3123
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
.010UF 50.0V
Shipping
C0603X103K5RAC3123 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Auto X7R Flex
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)