KEMET C0603T102F5GACTU
Part No.:
C0603T102F5GACTU
Description:
CAP CER 0603
Shipping
C0603T102F5GACTU Information
Series:
SMD COTS C0G
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)