KEMET C0603C475M9PAC7411
Part No.:
C0603C475M9PAC7411
Description:
CAP CER 0603
Shipping
C0603C475M9PAC7411 Information
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)