KEMET C0603C391G5GACTU
Part No.:
C0603C391G5GACTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 390PF 50V C0G/NP0 0603
Shipping
C0603C391G5GACTU Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
390 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)