KEMET C0603C162F4HACAUTO
Part No.:
C0603C162F4HACAUTO
Description:
CAP CER 0603 1.6NF 16V ULTRA STA
Shipping
C0603C162F4HACAUTO Information
Series:
SMD Auto X8R HT150C
Capacitance:
1600 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)