KEMET C0603C122G5JACAUTO
Part No.:
C0603C122G5JACAUTO
Description:
CAP CER 1200PF 50V U2J 0603
Shipping
C0603C122G5JACAUTO Information
Series:
SMD Auto U2J
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)