KEMET C0402T222K5RCLTU
Part No.:
C0402T222K5RCLTU
Description:
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402
Shipping
C0402T222K5RCLTU Information
Series:
SMD COTS X7R
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)