KEMET C0402C511F5JACTU
Part No.:
C0402C511F5JACTU
Description:
CAP CER 510PF 50V U2J 0402
Shipping
C0402C511F5JACTU Information
Series:
SMD Comm U2J
Capacitance:
510 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)