KEMET C0402C160J3GACTU
Part No.:
C0402C160J3GACTU
Description:
CAP CER 16PF 25V C0G/NP0 0402
Shipping
C0402C160J3GACTU Information
Series:
SMD Comm C0G
Capacitance:
16 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)