KEMET C0402C150K4GACTU
Part No.:
C0402C150K4GACTU
Description:
CAP CER 15PF 16V C0G/NP0 0402
Shipping
C0402C150K4GACTU Information
Series:
SMD Comm C0G
Capacitance:
15 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)