KEMET C0402C100K4GACAUTO
Part No.:
C0402C100K4GACAUTO
Description:
CAP CER 10PF 16V C0G/NP0 0402
Shipping
C0402C100K4GACAUTO Information
Series:
SMD Auto C0G
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)