Taiwan Semiconductor Corporation BZY55B24 RBG
Part No.:
BZY55B24 RBG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
DIODE ZENER 24V 500MW 805
Shipping
BZY55B24 RBG Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 18 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)