Taiwan Semiconductor Corporation BZY55B12 RBG
Part No.:
BZY55B12 RBG
Description:
DIODE ZENER 12V 500MW 805
Shipping
BZY55B12 RBG Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)