Nexperia USA Inc. BZX8850S-C68YL
Part No.:
BZX8850S-C68YL
Description:
DIODE ZENER 68V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX8850S-C68YL Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
68 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
240 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 47.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)