Nexperia USA Inc. BZX8850S-C2V7YL
Part No.:
BZX8850S-C2V7YL
Description:
DIODE ZENER 2.7V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX8850S-C2V7YL Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)