Nexperia USA Inc. BZX8850S-B2V4-QYL
Part No.:
BZX8850S-B2V4-QYL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-882
Description:
DIODE ZENER 2.4V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX8850S-B2V4-QYL Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX8850S-Q
Package/Case:
SOD-882
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)