Nexperia USA Inc. BZX8850S-B16-QYL
Part No.:
BZX8850S-B16-QYL
Description:
DIODE ZENER 16V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX8850S-B16-QYL Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 12.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)