Nexperia USA Inc. BZX884S-C8V2YL
Part No.:
BZX884S-C8V2YL
Description:
DIODE ZENER 8.2V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX884S-C8V2YL Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±6.1%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)