Nexperia USA Inc. BZX884S-C62YL
Part No.:
BZX884S-C62YL
Description:
DIODE ZENER 62V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX884S-C62YL Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
62 V
Tolerance:
±6.45%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
215 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 43.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)