Nexperia USA Inc. BZX884S-C5V1YL
Part No.:
BZX884S-C5V1YL
Description:
DIODE ZENER 5.1V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX884S-C5V1YL Information
Series:
TrenchMOS™
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5.88%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)