Nexperia USA Inc. BZX884S-B75YL
Part No.:
BZX884S-B75YL
Description:
DIODE ZENER 75V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX884S-B75YL Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
75 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
255 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 52.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)