Nexperia USA Inc. BZX884S-B6V8YL
Part No.:
BZX884S-B6V8YL
Description:
DIODE ZENER 6.8V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX884S-B6V8YL Information
Series:
TrenchMOS™
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±2.06%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)