Nexperia USA Inc. BZX884S-B2V7YL
Part No.:
BZX884S-B2V7YL
Description:
DIODE ZENER 2.7V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX884S-B2V7YL Information
Series:
TrenchMOS™
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±1.85%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)