Nexperia USA Inc. BZX884S-B27YL
Part No.:
BZX884S-B27YL
Description:
DIODE ZENER 27V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX884S-B27YL Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±1.85%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 18.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)