Nexperia USA Inc. BZX884S-B11YL
Part No.:
BZX884S-B11YL
Description:
DIODE ZENER 11V 365MW DFN1006BD
Shipping
BZX884S-B11YL Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
11 V
Tolerance:
±1.82%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)