Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX85C47-TR
Part No.:
BZX85C47-TR
Description:
DIODE ZENER 47V 1.3W DO204AL
Shipping
BZX85C47-TR Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
47 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 36 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C