Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX85-C200
Part No.:
BZX85-C200
Description:
DIODE ZENER 200V 1.3W DO204AL
Shipping
BZX85-C200 Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
200 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):
1500 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C