Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX85B56-TAP
Part No.:
BZX85B56-TAP
Description:
DIODE ZENER 56V 1.3W DO204AL
Shipping
BZX85B56-TAP Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):
120 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 43 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C