Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX85B3V6-TAP
Part No.:
BZX85B3V6-TAP
Description:
DIODE ZENER 3.6V 1.3W DO204AL
Shipping
BZX85B3V6-TAP Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C