Nexperia USA Inc. BZX84W-B5V1-QX
Part No.:
BZX84W-B5V1-QX
Description:
DIODE ZENER 5.1V 275MW SOT323
Shipping
BZX84W-B5V1-QX Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±1.96%
Power - Max:
275 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)