Nexperia USA Inc. BZX84W-B51-QX
Part No.:
BZX84W-B51-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
DIODE ZENER 51V 275MW SOT323
Shipping
BZX84W-B51-QX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX84W-Q
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±1.96%
Power - Max:
275 mW
Impedance (Max) (Zzt):
180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 35.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)