Nexperia USA Inc. BZX84W-B18-QX
Part No.:
BZX84W-B18-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
DIODE ZENER 18V 275MW SOT323
Shipping
BZX84W-B18-QX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX84W-Q
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±2.22%
Power - Max:
275 mW
Impedance (Max) (Zzt):
45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)