Nexperia USA Inc. BZX84W-B16-QX
Part No.:
BZX84W-B16-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Description:
DIODE ZENER 16V 275MW SOT323
Shipping
BZX84W-B16-QX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX84W-Q
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±1.88%
Power - Max:
275 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)