Nexperia USA Inc. BZX84W-B11-QX
Part No.:
BZX84W-B11-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Description:
DIODE ZENER 11V 275MW SOT323
Shipping
BZX84W-B11-QX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX84W-Q
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
11 V
Tolerance:
±1.82%
Power - Max:
275 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)