Micro Commercial Co BZX84C8V2W-TP
Part No.:
BZX84C8V2W-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Description:
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOT323
Shipping
BZX84C8V2W-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)