onsemi BZX84C8V2LT1
Part No.:
BZX84C8V2LT1
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ZENER 8.2V 225MW SOT23-3
Shipping
BZX84C8V2LT1 Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
BZX84CxxxLT1
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)