Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX84C8V2-HE3_A-08
Part No.:
BZX84C8V2-HE3_A-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23-3
Shipping
BZX84C8V2-HE3_A-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZX84
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)